Krótka odpowiedź
Van lub auto 7-osobowe z homologacją M1 (do 9 miejsc łącznie z kierowcą) to w leasingu samochód osobowy: obowiązuje limit 100 tys. zł (spalinowe i HEV), 150 tys. zł (PHEV <50 g/km) lub 225 tys. zł (elektryczne) i zwykle 50% VAT. Pełny VAT i brak limitu dotyczą tylko pojazdów powyżej 9 miejsc lub aut N1 spełniających warunki art. 86a ustawy o VAT.
W skrócie
- Van osobowy do 9 miejsc (M1) to samochód osobowy – limit 100/150/225 tys. zł
- Pojazdy przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób (M2) nie podlegają limitowi i dają pełny VAT
- Brygadówka N1 z dwoma rzędami siedzeń może dać pełny VAT po dodatkowym badaniu technicznym
- Przewóz osób jako usługa (np. transport hotelowy) może uzasadniać 100% VAT po VAT-26
- Orientacyjna rata VW Multivana za 260 tys. zł netto: ok. 4 010 zł netto (48 mies., 15% wpłaty, 30% wykupu)
Duże auto osobowe to dla wielu firm konieczność: hotele i pensjonaty przewożące gości, firmy organizujące transfery, ekipy montażowe jeżdżące razem na budowy, szkoły jazdy, agencje eventowe. Dla innych to po prostu jedyny samochód, który zmieści rodzinę z trójką dzieci i bagażami.
W leasingu te auta sprawiają jednak najwięcej pytań podatkowych. Czy Multivan to „ciężarówka”? Czy 9 miejsc daje pełny VAT? Odpowiedź w większości przypadków brzmi: nie – van do 9 miejsc to samochód osobowy z limitem kosztów. Poniżej wyjaśniamy wyjątki i pokazujemy, jak dobrać auto, żeby nie przepłacić.
Van osobowy czy N1 – jak fiskus klasyfikuje auta wieloosobowe?
O tym, czy van jest dla fiskusa samochodem osobowym, decydują liczba miejsc, DMC i konstrukcja. Pojazd o DMC do 3,5 t przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą jest samochodem osobowym w rozumieniu ustaw o PIT i CIT.
| Typ pojazdu | Przykłady | Kategoria | VAT od rat (użytek mieszany) | Limit kosztów |
|---|---|---|---|---|
| Van/minivan osobowy do 9 miejsc | VW Multivan, Mercedes Klasy V, Toyota Proace Verso, Kia Carnival | M1 | 50% | 100 / 150 / 225 tys. zł |
| SUV 7-osobowy | Skoda Kodiaq, Hyundai Santa Fe, Volvo XC90 | M1 | 50% | 100 / 150 / 225 tys. zł |
| Bus do przewozu min. 10 osób | Ford Transit Bus, Mercedes Sprinter Tourer, Renault Master Bus | M2 | 100% | brak |
| Brygadówka spełniająca warunki art. 86a | Ford Transit Double Cab-in-Van, VW Transporter Kombi z przegrodą (zależnie od wersji) | N1 + dodatkowe badanie | 100% | brak |
| Van „z kratką” bez badania | osobowy van przerobiony na N1 | N1, ale bez spełnienia warunków | 50% | jak osobowy |
Kluczowe jest więc rozróżnienie między autem do przewozu osób (M1) a autem użytkowym lub busem M2. Wersje typu „Kombi” w ofercie aut dostawczych, np. Transporter Kombi, występują w różnych odmianach homologacyjnych – zawsze sprawdź świadectwo zgodności konkretnego egzemplarza.
Przeróbka vana osobowego na wersję „z kratką” nie daje automatycznie pełnego VAT. Pojazd musi spełniać warunki konstrukcyjne z art. 86a ust. 9 ustawy o VAT, co potwierdza dodatkowe badanie techniczne i adnotacja w dowodzie. Zasady opisujemy w poradniku samochód z kratką N1 w leasingu.
Jakie limity kosztów obowiązują vany i auta 7-osobowe?
Takie same jak każde auto osobowe: 100 tys. zł dla napędów spalinowych i hybryd HEV/MHEV, 150 tys. zł dla PHEV z emisją CO₂ poniżej 50 g/km i 225 tys. zł dla elektrycznych. Liczba miejsc nie ma znaczenia.
Ponieważ vany osobowe są drogie – Multivan czy Klasa V to często 250–400 tys. zł brutto – limit 100 tys. zł mocno ogranicza koszty. Przykładowo przy Multivanie za 260 tys. zł netto i użytku mieszanym do kosztów trafi ok. 34% części kapitałowej rat. Wersja hybrydowa plug-in z emisją poniżej 50 g/km poprawia tę proporcję do ok. 52%, a elektryczny ID. Buzz w podobnej cenie – do ok. 78%.
Pamiętaj, że według interpretacji KIS z 9.01.2026 nowe limity obejmują też raty fakturowane od 2026 r. w umowach zawartych wcześniej. Ogólne zasady opisuje artykuł limity kosztów leasingu od 2026 r., a przy nietypowych pojazdach warto skonsultować kwalifikację z księgowym.
Kiedy van w leasingu daje 100% VAT?
Pełne odliczenie VAT przy vanie osobowym jest możliwe na trzy sposoby: gdy auto jest przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób, gdy jest prawidłowo zakwalifikowanym N1 albo gdy służy wyłącznie działalności gospodarczej.
1. Bus M2 – co najmniej 10 miejsc
Pojazdy przeznaczone do przewozu 10 i więcej osób łącznie z kierowcą nie są samochodami osobowymi w rozumieniu przepisów. Dają pełny VAT bez VAT-26 i nie podlegają limitowi. Wymagają jednak prawa jazdy kategorii D1 lub D.
2. Brygadówka N1 po dodatkowym badaniu
Auto z dwoma rzędami siedzeń i przestrzenią ładunkową, które spełnia wymagania konstrukcyjne, po dodatkowym badaniu technicznym jest traktowane jak ciężarowe. Rozwiązanie idealne dla ekip budowlanych i serwisowych – więcej na stronie leasing samochodów dostawczych.
3. Użytek wyłącznie firmowy
Van osobowy wykorzystywany tylko w działalności – np. do transferów gości hotelu – może dać 100% VAT po złożeniu VAT-26 i prowadzeniu ewidencji przebiegu. Musisz wykluczyć użytek prywatny, np. regulaminem i parkowaniem w siedzibie firmy. Zasady wyjaśnia poradnik VAT od leasingu samochodu – 50 czy 100%.

Popularne vany i auta 7-osobowe w leasingu
Rynek dzieli się na trzy grupy: duże vany premium, vany oparte na autach dostawczych oraz 7-osobowe SUV-y i minivany. Ceny orientacyjne – zależą od wersji, liczby miejsc i wyposażenia.
| Model | Typ | Miejsca | Napędy | Orientacyjna cena od |
|---|---|---|---|---|
| Volkswagen Multivan | van premium | do 7 | benzyna, diesel, PHEV | ok. 280 tys. zł brutto |
| Mercedes Klasy V / EQV | van premium | do 8 | diesel, elektryczny | ok. 300 tys. zł brutto |
| Volkswagen ID. Buzz | van elektryczny | 5–7 | elektryczny | ok. 260–300 tys. zł brutto |
| Toyota Proace Verso / Peugeot Traveller / Citroen SpaceTourer | van osobowy | do 9 | diesel, elektryczny | ok. 200–240 tys. zł brutto |
| Kia Carnival | minivan | 7–9 | benzyna, HEV | ok. 250 tys. zł brutto |
| Skoda Kodiaq / Hyundai Santa Fe | SUV 7-osobowy | 7 | benzyna, diesel, HEV, PHEV | ok. 170–220 tys. zł brutto |
| Dacia Jogger | budżetowe 7 miejsc | 7 | benzyna, LPG, HEV | ok. 90 tys. zł brutto |
Dacia Jogger to jedno z niewielu aut 7-osobowych, które mieści się w limicie 100 tys. zł w całości. Ofertę poszczególnych marek omawiamy na stronach leasing Volkswagena, leasing Mercedes-Benz i leasing Dacii.
Ile wynosi rata leasingu vana? Przykładowe kalkulacje
Rata dużego vana premium za ok. 260 tys. zł netto wynosi orientacyjnie ok. 4 000 zł netto miesięcznie, a vana osobowego opartego na aucie dostawczym za ok. 190 tys. zł netto – ok. 3 300 zł netto. Kalkulacje zakładają oprocentowanie rzędu 8% rocznie i są orientacyjne.
| Parametr | VW Multivan | Toyota Proace Verso | Kia Carnival |
|---|---|---|---|
| Cena netto | ok. 260 000 zł | ok. 190 000 zł | ok. 200 000 zł |
| Opłata wstępna | 15% | 10% | 10% |
| Okres | 48 miesięcy | 48 miesięcy | 60 miesięcy |
| Wykup | 30% | 25% | 15% |
| Orientacyjna rata netto | ok. 4 010 zł | ok. 3 330 zł | ok. 3 240 zł |
| Część kapitałowa w kosztach (limit 100 tys., VAT 50%) | ok. 34% | ok. 47% | ok. 45% |
Jeśli Proace Verso służy wyłącznie do transferów w firmie (VAT-26, ewidencja), do wartości auta nie doliczasz połowy VAT i proporcja limitu rośnie do ok. 53%. Swoje warianty sprawdzisz w kalkulatorze leasingowym Avanti Finance lub w naszym kalkulatorze raty.
Jeśli potrzebujesz vana głównie do przewozu ekipy i narzędzi, zamiast Multivana rozważ brygadówkę spełniającą warunki art. 86a. Przy cenie o połowę niższej dostajesz pełny VAT i całą ratę w kosztach. Van osobowy wybieraj wtedy, gdy liczy się komfort pasażerów.
Elektryczny van – sposób na wyższy limit
Elektryczne vany osobowe, takie jak VW ID. Buzz, Mercedes EQV czy elektryczne wersje Proace Verso i SpaceTourera, korzystają z limitu 225 tys. zł. Przy autach w cenie 200–260 tys. zł netto to różnica, która przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy złotych wyższych kosztów w okresie umowy.
Elektryczne vany mają jednak mniejszy zasięg niż osobowe elektryki, zwłaszcza przy pełnym obciążeniu i zimą. Sprawdzą się w transferach lokalnych, obsłudze hoteli w mieście czy przewozach na krótkich dystansach. Przy dalekich trasach konieczne jest planowanie ładowania. Więcej na stronie leasing samochodów elektrycznych.
Van w leasingu dla firmy przewozowej, hotelu i ekipy budowlanej
Najlepszy wybór zależy od tego, kogo i jak często wozisz. Poniżej trzy typowe scenariusze z naszej praktyki.
Transfery i przewóz osób
Firmy realizujące transfery lotniskowe wybierają zwykle vany 8–9-osobowe z dieslem lub elektryczne, wykorzystywane wyłącznie w działalności. Przy prawidłowej ewidencji i VAT-26 możliwe jest odliczenie 100% VAT. Pamiętaj o wymaganych licencjach na przewóz osób.
Hotel, pensjonat, ośrodek
Van służący do przewozu gości z dworca czy na wycieczki to typowo auto wyłącznie firmowe. Jeśli jednak właściciel używa go też prywatnie, bezpieczniej rozliczać 50% VAT.
Ekipa budowlana lub serwisowa
Tu najlepiej sprawdza się brygadówka N1 – 6–7 miejsc, skrzynia lub przestrzeń ładunkowa i pełny VAT po dodatkowym badaniu. Van osobowy byłby droższy i mniej praktyczny.
Auto 7-osobowe dla przedsiębiorcy z dużą rodziną – jak to rozliczyć?
Jeśli 7-osobowy SUV lub minivan ma służyć firmie i rodzinie, rozliczasz go jak typowe auto osobowe w użytku mieszanym: 50% VAT, 75% wydatków eksploatacyjnych w kosztach i limit kosztów zależny od napędu. Nie próbuj odliczać 100% VAT przy aucie, które wozi dzieci do szkoły – to jeden z najczęściej kwestionowanych przypadków przy kontrolach.
Najlepszy stosunek kosztów do możliwości dają tu tańsze auta 7-osobowe mieszczące się blisko limitu (np. Dacia Jogger) albo elektryczne lub plug-in vany i SUV-y z wyższym limitem. Na ryczałcie limit nie ma znaczenia, więc liczy się głównie cena, VAT i wartość auta po umowie. Pamiętaj też, że jeśli po wykupie przeniesiesz auto do majątku prywatnego i sprzedasz je przed upływem 6 lat, przychód opodatkujesz w działalności – szczegóły w artykule sprzedaż samochodu po wykupie z leasingu.
Nowy czy używany van w leasingu?
Używane vany premium dobrze trzymają wartość, więc różnica w cenie względem nowych bywa mniejsza niż w innych segmentach. Mimo to 3–4-letni Multivan czy Klasa V może kosztować wyraźnie mniej niż nowy, co poprawia proporcję limitu.
Przy vanach używanych sprawdź historię – auta po intensywnych przewozach osób mają duże przebiegi i zużyte wnętrza. Leasingodawcy zwykle akceptują auta, których wiek na koniec umowy nie przekracza ok. 10–15 lat. Ofertę na auto z rynku wtórnego przygotuje Avanti Finance – leasing samochodów używanych.
Ubezpieczenie vana i auta 7-osobowego w leasingu
Vany premium są drogie w naprawie i chętnie kradzione, a przy autach wykorzystywanych do przewozu osób ubezpieczyciele mogą stosować wyższe składki. Leasingodawca wymaga AC przez cały okres umowy; przy aucie powyżej limitu składka AC jest kosztem tylko proporcjonalnie.
Gdy po szkodzie całkowitej lub kradzieży odszkodowanie z AC nie pokryje zadłużenia wobec leasingodawcy, różnicę pokryje ubezpieczenie GAP – z kodem Avanti1 kupisz je z rabatem 10%.
Jak wziąć vana w leasing – krok po kroku
- Określ przeznaczenie Przewóz pasażerów, ekipy z narzędziami czy rodziny – od tego zależy wybór między M1, M2 a N1.
- Sprawdź homologację Poproś dealera o świadectwo zgodności i liczbę miejsc w konkretnej wersji.
- Zdecyduj o VAT Ustal, czy auto będzie używane wyłącznie firmowo (VAT-26, ewidencja), czy mieszanie.
- Porównaj napędy i oferty Elektryczny lub plug-in van może dać wyższy limit; broker zestawi oferty wielu leasingodawców.
- Podpisz umowę zdalnie E-podpis lub kurier, AC i ewentualnie GAP.
- Odbierz auto W salonie lub u sprzedawcy; przy brygadówce wykonaj dodatkowe badanie techniczne.
Zalety i ograniczenia leasingu vana
Zalety
- finansowanie drogiego auta bez zamrażania gotówki,
- możliwość pełnego VAT przy użytku wyłącznie firmowym lub w wersji N1/M2,
- elektryczne vany z limitem 225 tys. zł,
- wysoka wartość rezydualna vanów premium.
Na co uważać
- van do 9 miejsc to samochód osobowy z limitem 100 tys. zł,
- przeróbki „na kratkę” bez badania nie dają pełnego VAT,
- wysokie składki AC przy przewozie osób,
- bus M2 wymaga prawa jazdy kategorii D1/D.
Dlaczego warto leasingować vana przez Avanti Finance?
Bo przy vanach i autach wieloosobowych najłatwiej o kosztowny błąd w kwalifikacji podatkowej, a różnice między ofertami leasingodawców są wyraźne. Avanti Finance, niezależny broker leasingowy z Krakowa działający od 2014 r., pomoże wybrać właściwy typ pojazdu i porówna oferty wielu firm.
- 0 zł za pośrednictwo,
- analiza: van osobowy, brygadówka N1 czy bus M2,
- obsługa online w całej Polsce,
- Laur Klienta 2024 i Orły Finansów Gold 2025.
Sprawdź leasing Volkswagena w Avanti Finance lub ogólną ofertę leasingu samochodów.
Vany do transferów chętnie leasingują firmy turystyczne i hotele, np. z Dolnego Śląska – zobacz leasing samochodów we Wrocławiu.
Opracowanie: zespół ekspertów Avanti Finance
Niezależny broker leasingowy z Krakowa, od 2014 r. porównuje oferty wielu firm leasingowych dla przedsiębiorców z całej Polski. Treść ma charakter informacyjny i nie stanowi porady podatkowej – szczegóły rozliczeń skonsultuj z księgowym. Stan prawny: październik 2026.
FAQ
Najczęstsze pytania
Czy van 9-osobowy to samochód osobowy w leasingu?
Tak. Według ustaw podatkowych samochód osobowy to pojazd o DMC do 3,5 t przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Van 8- lub 9-osobowy z homologacją M1 jest więc samochodem osobowym. Obowiązuje go limit kosztów i zasada 50% VAT przy użytku mieszanym, chyba że spełnisz warunki użytku wyłącznie firmowego.
Czy auto 7-osobowe ma inny limit kosztów niż zwykła osobówka?
Nie. Liczba miejsc nie zmienia limitu. Decyduje napęd i emisja CO2: 100 tys. zł dla aut spalinowych i hybryd HEV/MHEV, 150 tys. zł dla PHEV z emisją poniżej 50 g/km i 225 tys. zł dla elektrycznych. Dlatego elektryczne vany, np. VW ID. Buzz, są podatkowo atrakcyjną alternatywą dla Multivana z silnikiem spalinowym.
Kiedy van daje pełne odliczenie VAT?
Gdy jest pojazdem przeznaczonym do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, gdy jest autem N1 spełniającym warunki art. 86a ustawy o VAT, np. brygadówką po dodatkowym badaniu, albo gdy jest używany wyłącznie w działalności, co wymaga złożenia VAT-26 i prowadzenia ewidencji przebiegu.
Czy brygadówka to dobry wybór zamiast vana osobowego?
Dla ekip budowlanych i serwisowych często tak. Brygadówka ma zwykle 6–7 miejsc i przestrzeń ładunkową. Jeśli spełnia warunki konstrukcyjne i przejdzie dodatkowe badanie techniczne, daje 100% VAT i brak limitu kosztów. Nie nadaje się jednak do komfortowego przewozu pasażerów ani jako auto rodzinne.
Czy firma przewozowa odliczy 100% VAT od vana?
Może, jeśli van jest wykorzystywany wyłącznie w działalności, np. w regularnych przewozach osób, transferach lotniskowych czy obsłudze gości hotelu. Wymaga to złożenia VAT-26 i prowadzenia ewidencji przebiegu. Ewidencja nie jest wymagana tylko w wąskich przypadkach, np. przy pojazdach przeznaczonych wyłącznie do odpłatnego udostępniania. Szczegóły warto potwierdzić z księgowym.
Ile kosztuje leasing auta 7-osobowego?
Rata zależy przede wszystkim od ceny auta. SUV 7-osobowy lub minivan za ok. 200 tys. zł netto, przy 10% wpłaty, 60 miesiącach i wykupie 15%, to orientacyjnie ok. 3 240 zł netto miesięcznie. Duży van premium, np. Multivan za 260 tys. zł netto, to około 4 000 zł netto miesięcznie przy 15% wpłaty i 30% wykupu.
Czy mogę wziąć w leasing używanego vana?
Tak. Używane vany, zwłaszcza VW Multivan, Caravelle, Mercedes Klasy V czy Toyota Proace Verso, są popularne na rynku wtórnym i dobrze trzymają wartość. Leasingodawcy zwykle akceptują auta, których wiek na koniec umowy nie przekracza ok. 10–15 lat. Przy autach po przewozach osób sprawdź przebieg i stan wnętrza.
Czy na vana 9-osobowego wystarczy prawo jazdy kategorii B?
Tak, jeśli pojazd ma DMC do 3,5 t i nie więcej niż 9 miejsc łącznie z kierowcą. Na busy przeznaczone do przewozu 10 i więcej osób potrzebna jest kategoria D1 lub D. Przewóz osób zarobkowo wymaga dodatkowo odpowiednich uprawnień przewoźnika.





