Krótka odpowiedź
Leasing Cupry w 2026 r. najkorzystniej wypada w wersjach e-HYBRID (Formentor, Leon, Terramar) z limitem kosztów 150 tys. zł oraz w elektrykach Born, Tavascan i nowej Raval z limitem 225 tys. zł. Wersje benzynowe TSI i mild hybrid eTSI podlegają limitowi 100 tys. zł, a przy cenach Formentora i Terramara część rat nie trafia w koszty.
W skrócie
- Formentor od ok. 132 tys. zł, Terramar od ok. 181 tys. zł brutto (orientacyjnie)
- TSI i eTSI (mild hybrid) – limit 100 000 zł
- Formentor, Leon i Terramar e-HYBRID (plug-in) – limit 150 000 zł
- Born, Tavascan i Raval – limit 225 000 zł; Raval od ok. 100 tys. zł brutto
- Serwis w sieci Seat/Cupra i technika współdzielona z VW, Škodą i Audi
Cupra wyrosła z usportowionych wersji Seata i w kilka lat stała się samodzielną marką z wyraźną tożsamością: miedziane akcenty, agresywna stylistyka i ambicja bycia „bardziej emocjonalnym” Volkswagenem. Formentor okazał się dużym sukcesem także w Polsce, a do gamy dołączyły Terramar, elektryczne Born i Tavascan oraz – w 2026 r. – miejska Cupra Raval, elektryk w cenie około 100 tys. zł.
Dla firm Cupra jest ciekawą alternatywą dla aut premium: daje sportowy charakter i dobre wyposażenie, a jednocześnie korzysta z dojrzałych podzespołów koncernu VW. W leasingu – jak zawsze w 2026 r. – kluczowy jest wybór napędu pod limit kosztów.
Gama Cupry w 2026 r. – modele i ceny
Cupra oferuje dziś sześć modeli: Leon (hatchback i Sportstourer), Formentor, Terramar, Born, Tavascan i Raval. Ceny poniżej są orientacyjne, brutto, dla najtańszych wersji – zależą od napędu, wyposażenia, rocznika i promocji dealera.
| Model | Segment / nadwozie | Napędy | Cena od (brutto, orientacyjnie) | Dla kogo |
|---|---|---|---|---|
| Raval | B, hatchback | elektryczny | ok. 100 tys. zł | miasto, młode firmy, kreatywne branże |
| Leon / Leon Sportstourer | C, hatchback i kombi | benzyna, eTSI, e-HYBRID | ok. 125 tys. zł | handlowcy, dynamiczna jazda |
| Formentor | C-SUV crossover | benzyna, eTSI, e-HYBRID, VZ | ok. 132 tys. zł | właściciele firm, wizerunek |
| Born | C, hatchback | elektryczny | ok. 170 tys. zł | firmy z ładowaniem, jazda regionalna |
| Terramar | C-SUV | eTSI, e-HYBRID, VZ | ok. 181 tys. zł | rodzina + firma, kadra |
| Tavascan | C-SUV coupe | elektryczny (RWD/AWD) | ok. 220 tys. zł | kadra, elektryk premium |
Formentor w wersji e-HYBRID kosztuje orientacyjnie od ok. 200 tys. zł, Terramar e-HYBRID – od ok. 245 tys. zł brutto. Raval ma kilka wersji – od bazowej po sportową VZ w okolicach 155 tys. zł. Ogólne zasady leasingu dynamicznych aut omawiamy w przewodniku o leasingu samochodów sportowych.
Który napęd Cupry daje największą korzyść podatkową?
Największą korzyść dają elektryki (limit 225 tys. zł), potem e-HYBRID (150 tys. zł), a najmniejszą – benzyna TSI, eTSI i VZ (100 tys. zł). Przy cenach Formentora i Terramara wybór napędu decyduje o tym, czy w kosztach wyląduje połowa, dwie trzecie czy całość części kapitałowej rat.
| Wersja (cena brutto orientacyjnie) | Limit | Wartość do limitu* | Część kapitałowa rat w kosztach |
|---|---|---|---|
| Formentor 1.5 TSI (ok. 132 tys. zł) | 100 000 zł | ok. 120 tys. zł | ok. 83% |
| Formentor eTSI (ok. 148 tys. zł) | 100 000 zł | ok. 134 tys. zł | ok. 75% |
| Formentor e-HYBRID (ok. 201 tys. zł) | 150 000 zł | ok. 182 tys. zł | ok. 82% |
| Formentor VZ (ok. 208 tys. zł) | 100 000 zł | ok. 190 tys. zł | ok. 53% |
| Terramar e-HYBRID VZ (ok. 247 tys. zł) | 150 000 zł | ok. 224 tys. zł | ok. 67% |
| Raval (ok. 100–155 tys. zł) | 225 000 zł | poniżej limitu | 100% |
| Born, Tavascan | 225 000 zł | zwykle poniżej limitu | 100% lub prawie 100% |
*Wartość do limitu przy użytku mieszanym: cena netto plus nieodliczone 50% VAT. Szczegóły i przykłady znajdziesz w poradniku o limitach kosztów leasingu 2026.
Formentor e-HYBRID i Formentor VZ kosztują podobnie, ale plug-in daje w kosztach ok. 82% części kapitałowej rat, a VZ – tylko ok. 53%. Przy umowie na 4 lata różnica w podstawie opodatkowania może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Formentor i Terramar e-HYBRID – dla kogo plug-in?
Plug-in Cupry ma sens, gdy codziennie ładujesz auto w domu lub w firmie i większość dojazdów pokonujesz na prądzie. Nowa generacja e-HYBRID ma większą baterię i realny zasięg elektryczny wystarczający na typowy dzień w mieście, a w trasie pracuje jak zwykła hybryda.
Jeżeli nie masz dostępu do ładowania, plug-in będzie cięższy i droższy od wersji eTSI, a spalanie w trasie – wyższe. W takiej sytuacji jedyną przewagą pozostaje limit 150 tys. zł. Szersze porównanie napędów znajdziesz w artykule elektryk czy hybryda do firmy.
Terramar – rodzinny SUV z charakterem
Terramar to większy, praktyczniejszy SUV od Formentora, technicznie bliski Tiguanowi. Dla firmy, w której auto służy także rodzinie, to rozsądny kompromis – w wersji e-HYBRID z limitem 150 tys. zł.

Born, Tavascan i Raval – elektryki Cupry w limicie 225 tys. zł
Wszystkie trzy elektryczne Cupry mieszczą się w limicie 225 tys. zł w całości lub prawie w całości, więc cała część kapitałowa rat może być kosztem. To najkorzystniejsza podatkowo droga do Cupry, jeśli Twoje trasy i dostęp do ładowania na to pozwalają.
Raval – miejski elektryk za ok. 100 tys. zł
Raval to kompaktowy hatchback klasy B, siostra elektrycznych modeli VW i Škody tej wielkości. W najtańszych wersjach kosztuje około 100 tys. zł brutto, a sportowa VZ – ok. 155 tys. zł. Dla jednoosobowej działalności i firm jeżdżących lokalnie to bardzo atrakcyjna propozycja.
Born – kompakt na platformie MEB
Born dzieli platformę z Volkswagenem ID.3, ale ma bardziej sportowe zestrojenie. Sprawdza się w jeździe regionalnej i jako auto dla przedstawicieli z ładowaniem w domu.
Tavascan – elektryczny SUV coupe
Tavascan to najbardziej wizerunkowa Cupra, dostępna z napędem na tył lub na cztery koła. Bazowe wersje mieszczą się w limicie 225 tys. zł. Przed decyzją sprawdź, czy możesz skorzystać z dopłaty – opisujemy to w artykule o dopłatach do elektryków w leasingu.
Przykładowe raty: Formentor TSI i Formentor e-HYBRID
Dla Formentora 1.5 TSI rata netto wynosi orientacyjnie ok. 1 760 zł, a dla wersji e-HYBRID – ok. 2 480 zł miesięcznie. Wyliczenia przyjmują rynkowe oprocentowanie z jesieni 2026 r., są poglądowe i nie stanowią oferty.
| Założenia | Cupra Formentor 1.5 TSI | Cupra Formentor e-HYBRID |
|---|---|---|
| Cena netto | ok. 107 600 zł | ok. 163 700 zł |
| Wpłata własna | 10% (ok. 10 760 zł) | 15% (ok. 24 560 zł) |
| Okres | 48 miesięcy | 48 miesięcy |
| Wykup | 30% (ok. 32 280 zł) | 30% (ok. 49 110 zł) |
| Orientacyjna rata netto | ok. 1 760 zł | ok. 2 480 zł |
| Limit kosztów | 100 tys. zł – ok. 83% części kapitałowej w kosztach | 150 tys. zł – ok. 82% w kosztach |
| VAT od raty | 50% przy użytku mieszanym | 50% przy użytku mieszanym |
Rata e-HYBRID jest wyższa o ok. 700 zł netto, ale przy regularnym ładowaniu część tej różnicy odzyskasz na paliwie. Swoje warianty policzysz w kalkulatorze raty leasingu albo w kalkulatorze Avanti Finance.
Cupra, Seat, Volkswagen i Škoda dzielą wiele podzespołów. Jeśli zależy Ci na konkretnym typie auta, a nie na samej marce, porównaj ceny bliźniaczych modeli – na przykład Terramara z Tiguanem czy Borna z ID.3. Rabaty i dostępność od ręki potrafią się wyraźnie różnić.
Nowa czy używana Cupra w leasingu?
Nowa Cupra daje gwarancję, najnowsze napędy e-HYBRID z większą baterią i preferencyjne oprocentowanie, a używana – niższą ratę. Na rynku wtórnym najczęściej spotkasz Formentory i Leony z lat 2021–2024 oraz Borny.
Leasingodawcy finansują zwykle auta, które na koniec umowy nie przekroczą ok. 10–15 lat. Przy mocnych wersjach VZ sprawdź historię serwisową i stan opon oraz hamulców, bo auta te bywają intensywnie eksploatowane. Ofertę finansowania aut z drugiej ręki znajdziesz na stronie leasing aut używanych w Avanti Finance.
Wartość rezydualna Cupry
Formentor trzyma cenę dobrze dzięki popularności i rozpoznawalności, wersje VZ – zależnie od stanu. Elektryki Born i Tavascan tracą na wartości szybciej niż auta spalinowe, co warto uwzględnić przy ustalaniu wykupu – przy 48 miesiącach rozsądne są widełki 20–30%.
Jak rozliczyć VAT i koszty eksploatacji Cupry?
Przy osobowej Cuprze używanej także prywatnie odliczasz 50% VAT od rat, paliwa, energii i serwisu, a 75% wydatków eksploatacyjnych trafia w koszty. Pełne odliczenie VAT i 100% kosztów eksploatacyjnych wymaga wykorzystywania auta wyłącznie w działalności, zgłoszenia VAT-26 i prowadzenia ewidencji przebiegu.
W praktyce przy aucie o tak wyrazistym, „osobistym” charakterze jak Formentor czy Tavascan wyłączne użycie firmowe jest trudne do udokumentowania, dlatego większość przedsiębiorców zostaje przy 50% VAT. Szczegóły wyjaśniamy w artykule VAT od leasingu samochodu: 50 czy 100%.
Ładowanie elektryka i plug-ina
Energia z publicznych ładowarek to wydatek eksploatacyjny rozliczany jak paliwo. Domowa ładowarka (wallbox) może być osobnym zakupem firmowym, a energię zużytą w domu trudniej udokumentować – warto ustalić z księgowym sposób rozliczenia, zanim podpiszesz umowę na elektryczną Cuprę lub wersję e-HYBRID.
Sprzedaż po wykupie
Jeśli po zakończeniu leasingu wykupisz Cuprę do majątku prywatnego, jej sprzedaż przed upływem 6 lat od końca miesiąca przeniesienia z działalności będzie przychodem firmowym. To ważne przy wersjach VZ, które dobrze się sprzedają na rynku wtórnym.
Ryczałt i Cupra
Przedsiębiorca na ryczałcie nie zaliczy rat do kosztów, więc limity 100/150/225 tys. zł nie mają dla niego znaczenia. Leasing daje mu przede wszystkim odliczenie VAT (jeśli jest VAT-owcem) i finansowanie bez zamrażania gotówki. W takim przypadku o wyborze napędu decydują głównie koszty paliwa lub energii i ewentualne dopłaty do elektryków, a nie limit. Więcej w artykule leasing samochodu na ryczałcie.
Serwis, gwarancja i ubezpieczenie Cupry
Cupra jest serwisowana w autoryzowanej sieci Seat/Cupra, a dzięki wspólnej technice z VW części są łatwo dostępne. Dealerzy oferują pakiety serwisowe i przedłużoną gwarancję, które możesz doliczyć do raty leasingowej.
W leasingu obowiązkowe jest OC i AC przez cały okres umowy. Przy sportowych wersjach VZ składki AC są wyższe, a ryzyko szkody całkowitej realne. Jeśli wartość rynkowa auta spadnie poniżej salda leasingu, różnicę pokryje ubezpieczenie GAP z rabatem 10% na kod Avanti1.
Cupra w leasingu – mocne i słabe strony
Zalety
- e-HYBRID z limitem 150 tys. zł w Formentorze, Leonie i Terramarze
- Elektryczne Raval, Born i Tavascan w limicie 225 tys. zł
- Sportowy charakter i bogate wyposażenie w rozsądnej cenie
- Sprawdzona technika koncernu Volkswagena
- Raval – jeden z najtańszych nowych elektryków na rynku
Na co uważać
- Wersje VZ z benzyną mają tylko limit 100 tys. zł
- Wyższe składki AC przy mocnych wersjach
- Mniejsza sieć dealerska niż VW czy Škoda
- Elektryki szybciej tracą wartość – rozważ GAP i umiarkowany wykup
Jak wziąć Cuprę w leasing – krok po kroku
- Wybierz model i napęd – TSI/eTSI, e-HYBRID lub elektryk, z myślą o limicie i ładowaniu.
- Skonfiguruj auto i weź ofertę – w salonie Cupry albo od sprzedawcy auta używanego.
- Prześlij zapytanie do Avanti Finance – podaj model, cenę i preferowane parametry.
- Porównaj oferty – broker zestawi raty, wykupy i koszty ubezpieczenia od kilku leasingodawców.
- Złóż wniosek – decyzja przy prostych procedurach zwykle w 1–2 dni robocze.
- Podpisz umowę i odbierz auto – e-podpis lub kurier, odbiór w salonie Cupry.
Cupra, Seat czy Volkswagen – co wybrać do firmy?
Cupra jest dla tych, którzy chcą auta z charakterem i wyrazistym designem. Seat oferuje podobną technikę w prostszej, tańszej formie, a Volkswagen – bardziej stonowany styl i największą sieć serwisową. Pod względem leasingu wszystkie trzy marki rozlicza się tak samo – o limicie decyduje napęd, nie logo.
Porównaj ofertę z leasingiem Seata i leasingiem Volkswagena. Jeśli interesują Cię głównie elektryki, zajrzyj do przewodnika o leasingu samochodów elektrycznych. Rozliczenia podatkowe zawsze warto skonsultować z księgowym.
Dlaczego warto wziąć Cuprę w leasing przez Avanti Finance?
Bo porównujesz oferty wielu leasingodawców bez wychodzenia z firmy i bez opłat za pośrednictwo. Avanti Finance to niezależny broker leasingowy z Krakowa, działający od 2014 r. i obsługujący firmy z całej Polski online.
- 0 zł za pośrednictwo – wynagrodzenie pokrywa leasingodawca.
- Porównanie kilkunastu firm leasingowych, także dla aut używanych.
- Wyróżnienia: Laur Klienta 2024, Orły Finansów Gold 2025.
- Zdalny proces – podpis elektroniczny lub kurier, Cuprę odbierasz u dealera w swoim mieście.
Zobacz leasing Cupry w Avanti Finance albo skontaktuj się z doradcą.
Opracowanie: zespół ekspertów Avanti Finance
Niezależny broker leasingowy z Krakowa, od 2014 r. porównuje oferty wielu firm leasingowych dla przedsiębiorców z całej Polski. Treść ma charakter informacyjny i nie stanowi porady podatkowej – szczegóły rozliczeń skonsultuj z księgowym. Stan prawny: październik 2026.
FAQ
Najczęstsze pytania
Jaki limit kosztów ma Cupra Formentor?
To zależy od napędu. Formentor z silnikiem 1.5 TSI lub eTSI (mild hybrid) ma emisję powyżej 50 g/km i limit 100 tys. zł. Formentor e-HYBRID, czyli hybryda plug-in, ma emisję poniżej 50 g/km i limit 150 tys. zł. Wersje VZ z mocnymi silnikami benzynowymi podlegają limitowi 100 tys. zł.
Ile kosztuje leasing Cupry Formentor?
Orientacyjnie, dla Formentora 1.5 TSI o wartości ok. 108 tys. zł netto, przy 10% wpłaty, 48 miesiącach i wykupie 30%, rata netto wynosi ok. 1 760 zł. Wersja e-HYBRID o wartości ok. 164 tys. zł netto przy 15% wpłaty kosztuje ok. 2 480 zł netto miesięcznie. To wyliczenia poglądowe.
Czy Cupra Raval mieści się w limicie 225 tys. zł?
Tak, z bardzo dużym zapasem. Raval to elektryczny hatchback kosztujący orientacyjnie od ok. 100 tys. zł do ok. 155 tys. zł brutto, zależnie od wersji. Cała część kapitałowa rat może więc być kosztem podatkowym. Najtańsza wersja wchodzi do sprzedaży stopniowo, więc sprawdź dostępność u dealera.
Czy Cupra Terramar e-HYBRID opłaca się w leasingu?
Terramar e-HYBRID ma limit 150 tys. zł, ale kosztuje zwykle znacznie więcej, więc w kosztach ląduje ok. dwóch trzecich części kapitałowej rat. To wciąż wyraźnie więcej niż przy wersji eTSI z limitem 100 tys. zł. Opłacalność zależy od tego, jak często ładujesz auto.
Czy Cupra Tavascan mieści się w limicie 225 tys. zł?
W większości wersji tak lub prawie w całości. Tavascan to elektryczny SUV coupe, którego cena zależy od wersji napędu. Przy przedsiębiorcy rozliczającym 50% VAT do limitu liczy się cena netto plus połowa VAT, co dla bazowych odmian daje wartość poniżej 225 tys. zł.
Czy Cupra Born to dobry elektryk do firmy?
Tak, szczególnie dla osób jeżdżących głównie po mieście i w regionie. Born to kompaktowy hatchback na platformie MEB, ten sam co Volkswagen ID.3, z limitem 225 tys. zł mieszczącym całą jego wartość. Ma sportowe zestrojenie i dobrze wyposażone wnętrze.
Czy mogę wziąć w leasing używaną Cuprę?
Tak. Na rynku wtórnym dostępne są kilkuletnie Formentory, Leony i Borny, w tym egzemplarze poleasingowe. Leasingodawcy zwykle finansują auta, które na koniec umowy nie przekroczą ok. 10–15 lat. Przy używanych plug-inach i elektrykach warto sprawdzić stan baterii.
Czy Cupra VZ to auto sportowe w rozumieniu leasingu?
Leasingodawcy finansują wersje VZ na zwykłych zasadach, ale przy bardzo mocnych autach mogą wymagać wyższej wpłaty lub droższego ubezpieczenia. Podatkowo VZ z silnikiem benzynowym podlega limitowi 100 tys. zł, więc przy cenie ponad 200 tys. zł w kosztach ląduje mniej niż połowa części kapitałowej rat.
Jak szybko można dostać leasing na Cuprę?
Przy prostych procedurach decyzja leasingowa zapada zwykle w 1–2 dni robocze. Cały proces, z podpisaniem umowy elektronicznie lub u kuriera, zajmuje kilka dni, a czas odbioru zależy głównie od dostępności auta u dealera.






